Prezent dla dziecka na każdą okazję

Każdy rodzic choć raz miał problem z wyborem prezentu dla dziecka. Ogromna ilość zabawek dostępna w sklepach potrafi przytłoczyć, a ich ceny robią to jeszcze skuteczniej. Jeśli po domu walają się nieużywane klocki, lalki, misie czy pogubione puzzle, warto się zastanowić, czy nasze dziecko nie potrzebuje czegoś bardziej interesującego do zabawy. Jednymi z najbardziej praktycznych prezentów są, dobrze wszystkim znane, książki.

Książka jako idealny prezent

Nie ważne czy zbliżają się urodziny, święta, czy po prostu chcemy coś podarować dziecku, najbardziej uniwersalnym prezentem będzie książka. Jeśli chcemy obdarować książką niemowlaka, bardzo dobrze sprawdzą się książeczki kontrastowe albo sensoryczne. Warto sprawdzić, czy są one dostosowane do wieku i czy są bezpieczne (czy nie ma samodzielnych elementów, które dzieci mogą przypadkiem połknąć; czy strony trzymają się dobrze okładki).Pobudzą one rozwój maluszka i wciągną go na długie chwile.

Dla przedszkolaków świetnie sprawdzą się książki z dużymi literami, prostymi tekstami, które pomogą dzieciom w nauce czytania i pozwolą im na samodzielne z nich korzystanie.Mogą to być książeczki z grubymi stronami, albo takie, które są przeznaczone do kąpieli, aby nie zniszczyły się zbyt szybko.

Dla nieco starszych dzieci wybór książek jest już dużo większy. Dla starszaków dostępne są różnorodne książki z obrazkami, ciekawą historią, przeznaczone do samodzielnego oddawania się lekturze.Warto kierować się zainteresowaniami pociech, aby nie zraziły się do czytania i chętnie sięgały po książki. W młodszych klasach szkoły podstawowej lepiej postawić na krótkie opowiadania lub zbiory opowiadań, a w starszych klasach mogą być to już pełnoprawne książki na długie wieczory.

Bezcenny czas, który można spędzić wspólnie

Książki są na tyle uniwersalną formą spędzania czasu, że można je czytać również wspólnie z dziećmi. Pozwala to na pogłębianie więzi między dziećmi a opiekunami, rozwija u maluchów wyobraźnię, a jeśli opowiadania czytane są przed snem, mogą pomóc im zasnąć. Warto czytać dzieciom książki, bo czas z nimi spędzony jest bezcenny i to właśnie wiek przedszkolny czy szkolny jest idealnym momentem na tego typu aktywności.

Książki można również wykorzystywać do omawiania różnych problemów, z którymi zmagają się podopieczni. Są do tego stworzone specjalne bajki terapeutyczne, które mogą być wykorzystywane do pracy z dziećmi.Taka forma omówienia problemu będzie bardziej zrozumiała i przyjazna dla maluchów.

Na rynku można znaleźć również nowości takie jak komiksy paragrafowe, które mogą zaciekawić nawet najbardziej uparte dzieci do czytania. Komiksy paragrafowe pozwalają czytelnikowi zamienić się w bohatera opowieści, który czytając, jednocześnie tworzy własną fabułę. Czytelnik i gracz w jednym, które dziecko nie chciałoby spróbować czegoś takiego? Książki pełnią wiele funkcji i dobrane według zainteresowań mogą stanowić idealny prezent dla dziecka na każdą okazję.